Minimalizm to styl życia do którego dążę
środa, listopada 19, 2014Good design is as little design as possible - Dieter Rams
Czym jest minimalizm?
Minimalizm życiowy wydaje się być trendem, który zaistniał jako odpowiedź na masową i bezmyślną konsumpcję. Stał się on wyrazem wolności - sposobem na uwolnienie się jednostki od przymusu konsumowania coraz większej ilości produktów.
Media, portale, magazyny zachęcają do wymiany garderoby, zmiany makijażu, fryzury, do zakup dodatków do domu, a najlepiej wymiany wszystkich mebli, producenci przekonują że potrzebujemy najnowszego modelu urządzeń elektrycznych, AGD. Plus z tego całego zamieszania jest jeden - napędza się tym sposobem gospodarkę.
W minimalizmie liczy się to, by posiadane dobra były przede wszystkim praktyczne i nie zagracały swoją obecnością otoczenia minimalisty. Każdy przedmiot powinien mieć swoje przeznaczenie, konkretną funkcję. Przywiązywanie się do rzeczy odchodzi w niepamięć. Ilość przedmiotów sentymentalnych kurczy się - sentymenty pozostają głównie w myślach, w głowie i nie zajmują już większości przestrzeni fizycznej.
Minimalista stara się gromadzić przede wszystkim wspomnienia, chce bogacić się wewnętrznie, zdobywać nowe doświadczenia, poznawać nowe miejsca i ludzi, a także poświęcać się swoim pasjom zamiast rozdrabniać się na gromadzenie rzeczy, których przez większość czasu i tak nie używa.
Jak zostać minimalistą?
Przede wszystkim należy się zastanowić, dlaczego chcemy zostać minimalistami.
Czy jest to chęć posprzątania szafy, pokoju, strychu, domu, a może raczej chodzi nam o posprzątanie życia? Minimalizm to styl życia, niemalże filozofia, która nakazuje zatrzymać się tu i teraz – a wówczas zastanowić się, co jest dla nas w życiu najważniejsze, jakie mamy priorytety, dokąd zmierzamy.
Żeby zostać minimalistą trzeba odpowiedzieć sobie na parę pytań:
- Czy jestem szczęśliwy?
- Czy to co robię mnie satysfakcjonuję?
- Czy posiadam jakieś pasje?
- Jakie są moje marzenia?
- Jak mogę je zamienić na plany?
- Jak zrealizować moje plany?
W BYCIU MINIMALISTĄ NIE CHODZI O TO ŻEBY WYRZUCIĆ WIĘKSZOŚĆ SWOICH RZECZY I ŻYĆ Z 15 CZY 100.
Minimalizm to często umiłowanie prostoty lub wysoko wyspecjalizowanej funkcjonalności, umiejętność skupienia się na tym, co jest dla minimalisty najważniejsze. Minimalizm to przede wszystkim świadomość - uświadomienie sobie tego, czego tak naprawdę pragniemy. Minimalizm jest stylem życia mającym na celu zoptymalizowanie swojego otoczenia tak, aby nie rozpraszało nas ono w realizacji naszych marzeń i pasji.
tekst ekominimalizm.pl
11 komentarze
Minimalizm - też nad tym pracuję. Dla mnie to również świadomość, rozumienie siebie i swoich potrzeb oraz potrzeb moich najbliższych. Zaczynam pomału, kupuję coraz bardziej świadomie. Za każdym razem jak biorę coś do ręki to zadaję sobie pytanie, czy to jest mi potrzebne, czy to jest ładne, funkcjonalne, zdrowe.....i ostatnio nic nie kupuję :-)
OdpowiedzUsuńMyślę, że jest to bardzo zdrowe podejście ! staram się kupować rzeczy tylko niezbędne ( czasami nie wychodzi, ale jestem tego świadoma) i od 3 lat zanim coś kupię to chodzę z daną rzeczą/rzeczami po sklepie, zastanawiam się ja Ty, zadaję pytania, czy faktycznie tego potrzebuję? a mój W się tylko śmieje z boku :) bo potrafię przejść cały sklep z paroma rzeczami żeby w końcu je odłożyć.
UsuńRobię dokładnie to samo. Jeśli wracam do domu i o tej rzeczy nie myślę więcej to wiem, że to była słuszna decyzja, jeśli jest odwrotnie to po nią wracam :-).
UsuńMinimalistyczne formy też są mi bliskie :)
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę :)
Usuńostatnio u mnie minimalizm wychodzi sam ale ze zmeczenia ;-) zanim wezme do reki jakas rzecz i pojde z nia do przymierzalni to sie zastanawiam czy faktycznie jest warta stania w kolejce do przymierzalni a pozniej bawienia sie w sciaganie wszytskich plaszczow butow itepe;P
OdpowiedzUsuńhaha wiem coś o tym :)
UsuńBardzo ciekawy post. Minimalistyczna stylistyka jest nam równie bliska. Pozdrawiamy! :)
OdpowiedzUsuńJa jestem minimalistką - dla większości Polaków oznacza to dziwadztwo :) na samo hasło dostają wysypki - minimalistyczny oznacza: zimny, pusty, bez życia, nieprzytulny, przeintelektualizowany, wyalienowany. No to się wyzaliłam ;( piękne zdjęcia, super post.
OdpowiedzUsuńdziękuję i tak trzymaj ! nie przejmuj się opinią innych - po prostu bądź sobą !
UsuńPozdrawiam M
cześc :) dziekuję za odwiedziny na blogu :) Ja jakiś czas temu stwierdziłam, że jestem minimalistką, rozejrzałam się po moim pokoju, w którym była mała komoda z trzema szufladami, dwa kartonowe dekoracyjne pudełka i dmuchany materac... tyle! poza tym zawsze na wszystko mam czas, to za sprawą dobrej organizacji, ale minimalizm też coś w sobie ma takiego ... z tego względu postanowiłam zacząć przekazywac moją skromną wiedze innym :) pozdrawiam!
OdpowiedzUsuń